Aprīlī turpinājās Eiropas Ekonomikas zonas (EZF) finanšu instrumenta 2009-2014 programmas "NVO fonds" apakšprogrammā "NVO projektu programma" ietvaros Sabiedrības integrācijas fonda padomes atbalstītā Bāreņu biedrības „Saules bērni” projekta „Līdztiesība - atšķirīgi dzimumi, vienādas tiesības, vienlīdzīgas iespējas” īstenošana. Jau iepriekš informējām, ka projekta ietvaros notika vairāku valsts sociālo aprūpes centru bērnu anketēšana, kuras rezultāti apkopoti pētījumā „Bērnu namu jauniešu izpratne par dzimumu identitāti un dzimumu lomām un zināšanas un attieksmes dažādos dzimumu līdztiesības aspektos”. Aptaujas rezultāti, kā arī klātienē veiktās pārrunas ļauj secināt, ka kopumā ārpusģimenes aprūpes iestāžu audzēkņiem ir izveidojies skaidrs priekšstats par dzimumu lomām gan vienaudžu vidē, gan skolā, tāpat viņi atbilstīgi savam vecumam spēj izvērtēt dzimumu līdztiesības nozīmi darba tirgū. Vienlaikus bērnu un jauniešu viedoklis radikāli neatšķiras no sabiedrībā valdošajiem priekšstatiem un pat atražo jau zināmos stereotipus gan par dzimumu lomām, raksturīgākajām katra dzimuma īpašībām, gan pienākumu sadali starp pretējiem dzimumiem.
Savās atbildēs respondenti bijuši patiesi un nav vēlējušies uzspodrināt tā dzimuma, kuru pārstāv, tēlu. Ņemot kā piemēru atbildes par kaitīgajiem ieradumiem, respondenti norādījuši, ka tie vienlīdz piemīt kā meitenēm, tā zēniem. Tomēr cilvēkiem nereti raksturīgā vārdu un darbu nesaskaņa daļēji izpaudusies arī aptaujas rezultātos. Norādot uz sieviešu un vīriešu līdztiesību daudzos jautājumos, tomēr tajos jautājumos, kas skar sadzīviskas darbības, slinkuma pārvarēšanu, zēni labprātāk redzētu sadzīves darbus veicam no meiteņu vidus, piemēram, grīdu mazgāšana, galda klāšana, maltītes pagatavošana. Vienlaikus atbildēs par profesijām un to piemērotību attiecīgajam dzimumam atklājas, ka bērni labi zina, ka daudzus darbus var veikt kā meitenes, tā puiši.
Aptaujas rezultāti parāda, ka bērnus interesē dzimumu līdztiesības tematika, taču diemžēl iepriekš viņi tai ne skolā, ne aprūpes centros nav pievērsušies. Arī savstarpējās sarunās tam netiek veltīta nozīmīga loma. Pētījuma secinājumos norādīts, ka ieteicams pārrunāt un diskusiju veidā turpināt skaidrot ar dzimumu līdztiesību saistīto tematiku.
Tas tā arī notiek, jo projekta turpmākajā īstenošanas gaitā sociālās aprūpes centros ar bērniem nodarbībās – diskusijās ar jauniešiem runā gan pedagogi, gan projekta sadarbības partneri no biedrības „Nepaliec viens”. Projektā paredzēts, ka uz pētījuma rezultātu bāzes bāreņu biedrība „Saules bērni” kopā ar biedrību „Nepaliec viens”, analizēs pētījumā noskaidrotos secinājumus/ieteikumus un veidos izvērstu ieteikumu kopumu situācijas uzlabošanai.
Biedrība „Nepaliec viens!” darbojas kopš 2000. gada un tās darbība ir vērsta uz to, lai sniegtu emocionālu, mantisku vai finansiālu atbalstu, pašapziņas celšanu, radošo talantu atbalstu un pozitīvu emociju vairošanu bērniem, jauniešiem, pieaugušajiem, arī ar īpašām vajadzībām (fiziskiem un mentāliem attīstības traucējumiem) un senioriem, kam tas ir nepieciešams. Biedrībai „Nepaliec viens!” ir pieredze sadarbojoties ar bērnu namiem, jaunieši pazīst biedrības biedrus un sadarbības rezultātā izveidojusies uzticēšanās, kas sekmē dialogu projekta mērķu sasniegšanai. Biedrība darbojas sociālajā jomā un savu darbību balsta vispārpieņemtās pamatvērtībās kā ģimene, atbalsts, līdzcietība. Šīs pieredzes priekšrocība – spēja uzklausīt viedokļu, analizēt tos, pieņemt atšķirīgo, veicināt jauniešu izpratni un attīstīt spēju izdarīt iespējami objektīvus secinājumus.
Edmunds Rudzītis, biedrības „Nepaliec viens” pārstāvis, informēja, ka ir apmeklēti Rēzeknes bērnu sociālo pakalpojumu centra, bērnu sociālās aprūpes centra "Zīles" Ozolmuižā (Alojas novads) un Jelgavas bērnu sociālās aprūpes centra audzēkņi un viņu aprūpētāji. Sarunas laikā vēl tika plānots brauciens uz Ventspils bērnu sociālās aprūpes centru „Selga”.
Viesošanās laikā uzsāktas diskusiju par dzimuma līdztiesības jautājumiem, aktualizētas problēmas jau dziļākā līmenī. Diskusiju gaitā tiek apzināti arī aktīvākie jaunieši – potenciālie vasaras nometnes dalībniekus. Nedēļas nometne bērnu sociālās aprūpes centru 20 jauniešiem-līderiem paredzēta, lai tās laikā viņi tiktu sagatavoti jauniegūtās zināšanas nodot vienaudžiem, pildot vienlaikus informētāja un konsultanta funkciju, ja vienaudžiem nepieciešams ieteikums vai atbalsts. Nometnes laikā plānotas vairākas tematiskas diskusijas, tostarp par dzimumu lomām un kā tās apzināties, par sabiedrībā pastāvošiem stereotipiem un kā no tiem atbrīvoties, kā arī paredzēts diskutēt par dzimumu līdztiesības iespējām un varbūtējiem „slazdiem”. Tāpat plānots seminārs par bērnu un jauniešu pašrealizācijas formām un iespējām neatkarīgi no dzimuma.
Tiekoties ar bērnu sociālās aprūpes centru jauniešiem, Edmunds Rudzītis uzsvēris, ka dzimumu līdztiesības aspektā svarīgi ir arī pārrunāt katra bērna drošības jautājumus. Savukārt attiecībā par anketēšanas laikā iegūto priekšstatu par šo bērnu priekšzināšanām un izpratni attiecīgajā tematikā, viņš norāda, ka apmeklējuma laikā ticis veiks pētījuma datu monitorings.
„Runājot vēlreiz ar bērniem, varēja novērot korelāciju, jo, iespējams, anketas aizpildīšanas brīdī kādam no viņiem nebija labs noskaņojums, bet, kad aprunājies aci pret aci, tad man viņu viedoklis kļuva saprotamāks. Svarīgi bija sajust šo starpību – uz kuru pusi vairāk nosliecas atbildes, it īpaši, ja anketā atbildēts ar „es nezinu”, „par to neesmu domājis/ domājusi”. Nemainot pētījuma rezultātu būtību, klātienē tiekoties redzamas tendences, kā bērni spriež par šiem jautājumiem. Projektā anketēšanas metodei ir gan savi plusi, gan mīnusi,” stāsta biedrības „Nepaliec Viens” pārstāvis.
Klātienes tikšanās labi papildināja anketēšanas rezultātu un ļāvušas izdarīt vēl plašākus secinājumus. No jauniešiem iegūti precīzāki viedokļi, it īpaši, ja apspriežamais jautājums ir bijis komplicēts. Kā atzīst Edmunds Rudzītis, projekta mērķa grupa – ārpusģimenes aprūpē augošie - jau pati par sevi ir komplicēta, jo bērniem un jauniešiem ir bijis daudz pārdzīvojumu savā neilgajā mūžā, ir izveidojusies pieredze, kas varbūt traucēja formulēt atbildes uz jautājumiem:
„Projekta rezultātam jābūt ar virzību – atklāt dažādo dzimumu uzdevumus un iespējas. Tas, ka mēs esam dažādi, ir jāuztver kā norma, taču dzimumu līdztiesības jautājumos jāpalīdz viņiem saskatīt nevis to, ka viens dzimums var pilnībā aizstāt otru, bet gan to, ka abiem dzimumiem ir vienādas iespējas. Armijā mūsdienās var dienēt arī meitenes – šāda iespēja pastāv, bet izvēlēties, vai to realizēt vai nē, jau ir katra paša lēmums. Svarīgi vērst jauniešu uzmanību uz to, kā protam izmantot šo līdztiesību. Iespējams, ka jaunieši vēl to neapzinās, jo jaunietim šajā vecumā vairumam nav vēl īsti vīziju par nākotnes izvēli. To pierāda fakts, ka daudzi šai vecumā izvēlas studēt vienu profesiju, bet dzīvē aiziet pavisam pa citas profesijas ceļu. Tik daudz ievērojamu cilvēku pat līdz 30 gadu vecumam nav varējuši „atrast” sevi, līdz tomēr guvuši dzīvē panākumus! Taču jāņem vērā, ka bērnu sociālās aprūpes centru audzinātāji nespēs pateikt priekšā, kāds tieši ceļš katram no viņam ejams, taču radīt priekšstatu par izvēles iespējām un to, ka lēmuma pieņemšanai jānotiek atbildīgi, mēs, pieaugušie, varam. Mums kopīgi jānonāk ar audzēkņiem pie atziņas, ka ar patstāvīgu lēmumu pieņemšanu un savu iespēju izvērtēšanu sabiedrībai varam sniegt lielāku atdevi un ieguvumu, nekā tad, ja tevi kā lelli citi raustīs „aiz aukliņām”.
Tieši tāpēc diskusijas un pārrunas ar jauniešiem labāk palīdzēs gatavoties vasaras nometnei jauniešiem, kuras nosaukums sasaucas ar iepriekšminēto - „Tavas iespējas. Zini un izmanto!” Biedrība „Nepaliec viens” projekta gaitā paredzējusi ne vien vadīt diskusijas un nodarbības bērnu sociālās aprūpes centros, bet arī nometnes laikā sadarbosies ar ekspertiem, kas tiks pieaicināti nometnes nodarbību īstenošanā.